Економіка Культура Політика

Рейтинг надійності банків за підсумками 2020 року

Mind представляє чергове оновлення рейтингу надійності українських банків за підсумками 2020 року. Традиційно найвищу оцінку отримують великі установи, що входять до іноземних банківських груп, або підтримувані західними державами: Райффайзен, Укрсиб, Сіті й ОТП.
Уперше за всю історію існування рейтингу (з 2009 року) високий бал у 4,5 зірки отримав найбільший український ПриватБанк.
Серед аутсайдерів – Мегабанк, а також невеликі українські банки з напівпрозорою структурою власності та слабкими фінансовими показниками, а також російські: МТБ, Альянс, Акорд, Промінвестбанк, банк Січ і Індустріалбанк. Mind рекомендує співпрацювати з такими установами у виняткових випадках, коли це виправдано галузевою специфікою або наявністю бізнес-зв’язків із банком, або ж для залучення коштів у бізнес.
Банківський сектор пережив 2020 рік напрочуд спокійно. Великих банкрутств не було, обсяг депозитного портфеля зростав, а банки масово переводили клієнтів на дистанційне обслуговування, завдяки чому доходи за рік не пішли в «мінус».
Станом на 1 січня 2021 року в Україні налічувалося 73 платоспроможних банки. Сукупні активи банківської системи до початку 2021 року досягли 1,82 трлн грн, що на 22% більше, ніж роком раніше. Рентабельність активів на 1 січня 2021 року становила 2,54%, на початку 2020 року цей показник був на рівні 4,26%. Рентабельність капіталу склала 19,97% проти 33,45% роком раніше.
Прибуток і доходи. В цілому платоспроможні банки за 2020 рік отримали 41,3 млрд грн прибутку, заробивши на 17,1 млрд грн або на 29% менше, ніж у 2019 році. Що, втім, не дивує, якщо згадати всі події минулого року, карантин і пов’язані з ним обмеження. Так, ці обмеження на банки особливо не впливали, але все одно загальна економічна ситуація позначилася на їхніх заробітках.
Тривало падіння процентних доходів банків. Їхня частка в загальному обсязі доходів за 2020 рік знизилася з 62,9% до 59%. Якщо порівнювати в «живих» грошах, то обсяг відсоткових доходів за 2020 рік трохи перевищив 147 млрд грн, що на 3,7% менше, ніж у 2019 році. Частка комісійних доходів, навпаки, зросла – з 25,5% до 28,3%, а в грошовому еквіваленті – з 62 млрд грн до 71 млрд грн. В цілому за 2020 рік доходи банків досягли майже 250 млрд грн, що на 2,7% більше, ніж у 2019 році.
Кредити та депозити. Банкам усе-таки вдалося наростити кредитний портфель. Його приріст за 2020 рік склав 6%. При цьому обсяг кредитів юросіб збільшився на 6,6%, а фізосіб – на 4,3%. І це незважаючи на досить високі ставки. За даними НБУ, середні ставки за кредитами фізосіб коливаються в межах 30% – 36,5% річних. Ставки за гривневими кредитами юросіб становлять від 7,3% до 14,2% річних, за валютними – від 4,7% до 6,5% річних.
Депозитний портфель за 2020 рік теж зріс. Обсяг коштів клієнтів, які розміщені в банках, збільшився на 25,6%. Кошти юросіб зросли майже на 30%, фізосіб – на 23,6%.
Проблемні банки. Протягом 2020 року Національний банк визнав неплатоспроможними два банки – «Аркаду» і Місто Банк.
«Аркада» обвалився наприкінці літа через те, що позбувся будівлі головного офісу та земельної ділянки під нею в центрі Києва. Нерухомість була заставою за кредитом, який узяла пов’язана з банком будівельна компанія. Оціночна вартість застави становила понад 620 млн грн. Забудовник не зміг погасити кредит, банк залишився без нерухомості та землі під нею, і його капітал впав нижче «нульової» позначки.
Вкладники «Аркади» отримають від держави в рамках гарантованої суми 285 млн грн. Це понад 90% усіх вкладів фізосіб, які там були розміщені. Але проблема в тому, що банк у зв’язці з афілійованими компаніями займався будівництвом у Києві. У підсумку, після його банкрутства замороженими виявилися три житлові комплекси, доля яких досі туманна.
Банк «Місто» теж впав після того, як залишився без свого головного активу – підприємства з переробки сої в Херсонській області. Його балансова вартість становила понад 271 млн грн, це майже 17% активів банку. НБУ повідомив, що 78% вкладників отримають з Фонду гарантування вкладів фізосіб компенсацію в рамках 200 000 грн.
Держбанки та приватизація. Однією з головних подій на ринку в 2021 році стане старт приватизації державних банків. Причому, до цього процесу їх почали готувати ще в 2020-му шляхом розчищення непрацюючих (проблемних) кредитів (NPL). Частка «проблемки» в держбанках на початок 2020 року перевищувала 63%.
Кабінет Міністрів у квітні 2020 року затвердив заходи з управління проблемними активами державних банків. У підсумку, фінустанови за 2020 рік списали кредитів на 30,6 млрд у гривні та на 3,1 млрд у доларовому еквіваленті. Завдяки цим крокам частка NPL у держбанках знизилася до 57%.
Хоча це далеко не межа. План роботи з проблемною заборгованістю в держбанках передбачає скорочення портфеля «поганих» позик на 305 млрд грн протягом наступних трьох років.
Наступний кандидат на приватизацію – Ощадбанк. Його потенційним інвестором може стати Європейський банк реконструкції і розвитку.
Також у планах держави – повернути в приватну власність ПриватБанк. Але оскільки Нацбанк і ФГВФО продовжують судові баталії з екс-власниками банку, а частка проблемних кредитів там перевищує 70%, перспективи його приватизації в доступному для огляду майбутньому вельми туманні.

$(document).ready(function() {
$(‘#sort_table’).DataTable( {
responsive: {
details: {
display: $.fn.dataTable.Responsive.display.childRowImmediate,
type: ‘column’,
target: -1
}
},
“columnDefs”: [ {
“targets”: [ 0 ],
“orderable”: false
} ,
{ “orderSequence”: [ “desc”, “asc” ], “targets”: [ 1 ] },
{ “orderSequence”: [ “desc”, “asc” ], “targets”: [ 2 ] },
{ “orderSequence”: [ “desc”, “asc” ], “targets”: [ 3 ] },
{ “orderSequence”: [ “desc”, “asc” ], “targets”: [ 4 ] },

{ “visible”: false, “targets”: 5 }],

“aaSorting”: [],
“paging”: false,
“info”: false,
“searching”: false,
“fixedHeader”: true,
“autoWidth”: false

} );
} );

Рейтинг життєздатності банків – інформаційний проєкт оцінки надійності найбільших фінустанов України. До нього потрапили установи, ринкова частка яких перевищує 0,2% від усіх платоспроможних банків. За рік кількість учасників збільшилась. До рейтингу увійшли банк «Січ» (0,22% від усіх активів банківської системи), «Акордбанк» (0,3%) та банк Львів (0,23%). В той же час розмір активів банків «МІБ» та «Кліринговий дім» не дозволили їм потрапити до рейтингу.
За оцінками опитаних Mind експертів, одним з найбільш проблемних є Айбокс банк (всього 0,1% від активів), який підозрюється у сприянні відмиванню коштів. На даний момент його діяльність перевіряє НБУ
Mind не оцінює всі банки в системі, тому що чим менший банк, тим важче аналізувати та порівнювати його ризики на основі публічних фінансових показників.
Рейтинг Mind враховує найважливіші фактори фінансової стійкості, які можна розрахувати на основі публічної інформації для платоспроможних банків. У методиці також враховуються економічні нормативи діяльності банків за розрахунками.
Так, у розрахунку фактора достатності капіталу враховується значення нормативу Н2. При розрахунку рівня проблемності кредитів враховуються нормативи Н7–Н9. У розрахунку ліквідності також враховані нововведені показники нормативів НБУ LCR (норматив коефіцієнта покриття ліквідності) та H6, а найбільша вага надається фактору, що має найменше значення. У розрахунку також використовується норматив ризику загальної відкритої валютної позиції.
Здатність банку переживати періоди системних дисбалансів визначається як загальна сума балів факторів стабільності – від 1 до 4, зважених на важливість кожного фактора – від 0 до 1. Залежно від загального заліку банк отримує певну кількість зірок – від 0,5 до 5.
Джерела даних: показники фінансової звітності, опубліковані на офіційному сайті НБУ та на корпоративних сайтах банків, що беруть участь у рейтингу. Для визначення фактора «Підтримка та ризики власників» використовується офіційна інформація НБУ про власників істотної частки банку, а також дані інформагентств та інформація Mind.
Під час підготовки методики рейтингу беруться до уваги фактори, що визначають життєздатність банків:
Mind за допомогою аналізу та дослідження історичної важливості кожного з факторів, а також шляхом опитування банківських експертів визначив рівень важливості кожного з факторів через присвоєння ваг-множників, сума яких дорівнює одиниці.
На сьогодні, за наявного рівня прозорості банківської системи та фінансової звітності банків, методика Mind для розрахунку факторів максимально адекватно відображає здатність фінансових установ вижити в умовах економічної турбулентності.
*Умовні позначення, використані у формулах:
EQ ─ власний капітал
EQ avg ─ усереднений власний капітал за останні 12 місяців
L ─ кредити (з урахуванням резервів під кредитні ризики)
LIAB ─ чисті зобов’язання
LiqA ─ грошові кошти та їхні еквіваленти
NetA ─ чисті активи (загальні активи, скориговані на сформовані резерви)
NPL ─ недіючі кредити (сума за кредитними операціями IV і V категорій якості)
PROF_yoy ─ фінансовий результат (прибуток або збиток) за останні 12 місяців
Кожному фактору, перед тим як зважити на його важливість, присвоюється бал від 1 до 4. Бали залежать від діапазону, в який потрапляє значення показника, що відображає кількісний вміст фактора.
Наприклад, якщо фактор «ефективність діяльності банку», виражений показником «рентабельність середньорічного власного капіталу», перевищує 5%, такому банку присвоюється найбільша сума балів – 4. Якщо ж він менший 5%, але більший 0% – 3 бали. Якщо значення показника знаходиться у діапазоні від -50% до 0% – 2 бали. Якщо коефіцієнт ліквідності склав менше -50%, банк отримує найменший бал – 1. Згодом отриманий бал множиться на вагу фактора.
Сума загального заліку для банку розраховується шляхом додавання чисел, отриманих від множення балів на вагу кожного фактора. Чим більше значення загального заліку, тим вищі шанси у банку вистояти в кризові часи.
Рейтингова таблиця будується шляхом ранжування банків, які беруть участь у рейтингу, в порядку зниження суми їхнього загального заліку – ЗЗ. Після цього, залежно від діапазону, в який потрапляє кожен банк, виділяються 10 рейтингових груп банків. Групам присвоюється кількість зірок від 0,5 до 5 з кроком 0,5 зірки.
Методика рейтингу банків у майбутньому може частково змінюватися в розрахунковій частині чи доповнюватися новими факторами, з огляду на динаміку показників діяльності банківської системи, а також внаслідок підвищення рівня розкриття фінансової інформації банками.
Від редакції:
Головною є рейтингова категорія банку – від 0,5 до 5 зірок, а не його порядковий номер у таблиці. Редакція й автори рейтингу не несуть відповідальності за рішення третіх осіб, прийняті винятково на підставі цього рейтингу. Рейтинг має виключно інформаційний характер. У ньому висловлено думку редакції щодо рівня життєздатності та стійкості банків на основі фінансової звітності. Рейтинг не можна розглядати як єдину рекомендацію для вибору банківських продуктів.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy