Image default
Економіка Політика Суспільне

Вигідне вкладення: як змінились інвестиції через пандемію

Минулого року українці втричі порівняно з 2019 роком збільшили інвестиції коштів за кордон. Цього ж року Національний банк України удвічі – зі 100 000 до 200 000 євро – збільшив е-ліміт для переказу коштів фізичних осіб за кордон або на рахунки юридичних осіб-нерезидентів, відкриті в Україні. 
Куди ж інвестували українці 2020 року та які перспективні напрями варто розглядати для вкладенння коштів у 2021 році розповів Mind засновник та CEO Babitskiy Investment Management Роман Бабіцький.
Коронакриза перевернула світ догори дриґом. Все розділилося на чорне й біле – одні напрями, як-от туризм, спорт, готельно-ресторанний бізнес, просто зникли з топів економічних потреб. Тоді як онлайн сервіси, сервіси доставки й відеозв’язку злетіли до небувалих висот. Люди ж по всьому світу стали не тільки більше витрачати в період двох локдаунів, а й більше інвестувати, замислюючись про майбутнє.
2020 рік назавжди залишиться у світовій історії роком пандемії. У лютому – березні 2020 року на фінансовому ринку стався різкий обвал. Але приватні інвестори швидко зрозуміли, що криза – це можливість для інвестицій.  Отже, фінансові ринки відновилися швидше, ніж навіть під час кризи 2008 року – всього за чотири місяці. Адже за своєю суттю коронокриза виявилася зовсім не фінансовою, а кризою реального сектору.
Так зараз виглядає структура світових активів:
Отже, світові заощадження в основному складаються зі світового боргу, нерухомості, цінних паперів, грошей емітованих урядами країн.
Найбільш поширеними вкладеннями для середньостатистичного громадянина є цінні папери й нерухомість.
Що стосується дій великих вкладників, тут простежується досить парадоксальна ситуація. За даними компанії EY, 25% інвестиційних проєктів у Європі заблоковані, а ще 10% взагалі скасовані.
Зовсім інша ситуація в дрібних приватних інвесторів.  Вартість цінних паперів великих корпорацій відчутно знизилася. Це відкрило для більшості вікно інвестиційних можливостей: під час ринкової кризи можна недорого купити акції, а потім торгувати ними з відчутним прибутком. Це вплинуло на небувале зростання різних інвестиційних програм.  За перше півріччя 2020 року денна кількість інвестиційних сесій піднялася на 88,14%. Як повідомляє The Wall Street Journal, на одному лише майданчику для трейдерів E* rade на початку 2020 року вкладники створили понад 260 500 акаунтів – це більше, ніж за весь попередній рік.
Темп торгівлі інвесторів до та після пандемії
Світові процеси не могли не вплинути й на економіку України загалом. На чому ж заробляли вкладники в кризовому році?  Найбільш поширеними стали: «Гроші під подушкою», вклади в банках і кредитних спілках, дорогоцінні метали, наявні бізнеси, а також вкладення в нерухомість.
Якщо розглядати угоди за 2020 рік, то можна зазначити, що інвестували найчастіше в сфери: електронної комерції і доставки, маркетплейси, медичні технології та охорону здоров’я. Серед стартапів інвестували в ігрові та дистанційні продукти, програмне забезпечення.
Якщо докладніше, зросли цінні папери IT-компаній. Наприклад, акції найпопулярнішою компанії відеоконференцій Zoom зросли за рік на 400%. Інвестиційний портфель Facebook торік зріс у ціні на 33%, Google – на 36%. Надходження від депозитів у гривні стали на рівні 14,9%. В іноземній валюті знизилися до 1–3%, але з огляду на девальвацію змогли показати результат у 22,9% у доларах і 33,7% у євро. 
Спекулятивні операції на валюті дали можливість заробити близько 20% (курс зріс на 4,59 грн/$).  За 11 місяців 2020 року суми на депозитних рахунках громадян зросли на 110,67 млрд грн (18,7%).
Навіть з огляду на ситуацію з падінням ставок, депозити в банках і кредитних спілках, як самий зрозумілий для багатьох і доступний інструмент, залишатимуться популярними ще довго. Кредитні спілки приносять своїм інвесторам до 20% річних.
Тут потрібно пам’ятати про те, що банківський депозит збирає державі п’яту частину доходу у вигляді податків (18% ПДФО та 1,5% військовий збір). А працювати з іноземною валютою загалом дуже нестабільно. В останньому кварталі 2020 року закордонні вкладники націлилися на державні облігації України, що привело до  залучення валюти в країну. За даними «Forbes-Україна», 2021 року очікується дохід від вкладень у розмірі: у доларах – 4%, у євро – 2%, у гривні – 8%.
Експерти також стверджують, що особливого зростання ставок за ОВДП поки не очікується. Фінансові схеми цього інструменту досить непрості для розуміння. До того ж, щоб працювати з ОВДП, необхідні різні документи, які потрібно зібрати, при цьому показавши походження своїх доходів. І ще обов’язково в цій справі потрібні брокери. А поріг входу становить 100 000 грн.
Найбільш поширеними вкладеннями для середньостатистичного громадянина в Україні є цінні папери та нерухомість. Але також, якщо обговорювати угоди за 2020 рік, можна зазначити, що інвестували найчастіше в сфери: електронної комерції і доставки, маркетплейси, медичні технології та охорону здоров’я. Цей глобальний тренд, на мій погляд, збережеться і 2021 року. Серед стартапів багато інвестували в ігрові продукти, супутні роботи на на віддаленій праці та в команди, які розробляють програмне забезпечення.
Найбільш виграшні сфери:
Однак більшу частину доходів нашого кредитного союзу в цей непростий рік сформували підприємці, які брали позику на розвиток. Наприклад, це виділення коштів на розширення ветеринарної клініки, розвиток мережі спортзалів в Одесі, вкладення в агробізнес (насіння і обладнання). Власне, це і є наш ідеальний клієнт – фінансово грамотний підприємець або людина, яка вміє рахувати свої кошти та розуміє, що гроші втрачають вартість через інфляцію, а також може розрахувати їхню реальну цінність у перспективі від 2 до 5 років.
За даними Державної служби статистики України, за 9 місяців 2020 року капітальні інвестиції в житло сягнули 25,4 млрд грн, у комерційну нерухомість – 40,7 млрд грн. Загалом можна зробити висновки, що у 2019 році  попит на офіси й житло зріс на 6%. Влітку 2020 року Нацбанк дав прогноз, що до рівня 2016–2017 років попит відновлюватиметься ще 2 роки. Однак рівень попиту можна регулювати знижками для населення. Популярними будуть такі ніші, як колівінг і коворкінг.
У разі оформлення позики на розвиток, наприклад під заставу нерухомості, потрібно бути готовим до зниження реальної оцінки житлових/комерційних споруд. Державні структури також намагаються убезпечити себе від ризиків щодо невиплаті боргу, гарантуючи 100% погашення виданої суми через продаж заставного майна.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy