Image default
Політика Спорт

Знайти себе: як перейти в IT з іншої сфери

Період пандемії, який істотно підкоригувати бізнес-ландшафт, вивів IT-сферу на новий виток розвитку та водночас загострив проблему кадрового дефіциту в індустрії. Допомогти в її розв’язанні могла б перекваліфікація фахівців з інших галузей. Однак, попри численні історії успіху світчерів (від англ. Switch) – людей, які мають досвід і практичні знання в одній галузі та ухвалюють рішення повністю змінити сферу діяльності, на кардинальні зміни наважуються далеко не всі. З якими основними психологічним перешкодами стикаються люди, що замислюються про старт в IT, і як їх подолати, розповів Mind віцепрезидент IT Асоціації України з питань освіти Максим Почебут.
У нещодавно опублікованому аналітичному звіті BRDO зазначено, що проблема нестачі кадрів в ІТ-індустрії вийшла на перший план. У цій думці єдині як незалежні експерти, так і представники галузі.
2020 року ступінь бакалавра з ІТ-спеціальностей отримали трохи більше за 16 000 студентів. До 2024 року їхня кількість, за прогнозами, зросте до 20 000 – 23 000. Водночас потреба галузі навіть за найскромнішими оцінками – близько 50 000 ІТ-фахівців на рік. Очевидно, що одними лише зусиллями системи формальної вищої освіти цю проблему не розв’язати.
Перекваліфікація дійсно є одним із найбільш дієвих методів боротьби з кадровим дефіцитом. І мій досвід роботи в реалізації навчальних програм в ІТ-сфері це підтверджує. Люди, які зважилися на зміну професії, як правило, дуже мотивовані, націлені на результат, знають свої сильні та слабкі сторони і – в ідеалі – можуть використовувати попередній досвід у своїй новій спеціальності.
Наприклад, частка світчерів, що навчаються на освітніх програмах компанії ЕРАМ, стабільно становить близько 40%. Упевнений, в інших ІТ-компаніях, цифри будуть подібними.
Але, чому в разі експоненційного зростання попиту на IT-фахівців так само різко не збільшується кількість світчерів?
Намагаючись надихнути людей історіями успіху, ми рідко говоримо про психологічні бар’єри, або блокери, які заважають зважитися на кардинальні зміни. Спробуємо проаналізувати найпоширеніші з них і, можливо, допомогти їх подолати.
Очікування упередженого ставлення за віковою ознакою – це один з основних бар’єрів. До речі, він властивий людям як у 17, так і в 35 або 48 років.
Цікаво, що сучасний цифровий світ чітко розмежовує програмні продукти за цільовими аудиторіями: щось цікаво молоді, якісь розробки орієнтовані на дітей і школярів, а деякі – на людей старшого віку. Але коли йдеться про розробку, ми бачимо, що всі ці продукти створені командами, вікові рамки в яких розмиті.
Сфера IT-розробок однаковою мірою вимагає як життєвого досвіду, так і свіжого погляду. Тому з ейджизмом ви навряд чи зіткнетеся. До того ж поняття «новачки» в IT не синонім «молоді». Це ті люди, які пробують себе в галузі, роблять перші кроки.
Приказка «почин дорожчий за гроші» існувала з давніх часів, і, схоже, не дарма. Починати щось нове дійсно складно і хвилююче. До карантинних обмежень я рекомендував тим, хто замислюється про зміну професії, відвідувати якомога більше відкритих тематичних заходів: як для новачків, так і для більш досвідчених фахівців. Слухати, питати, цікавитися, знайомитися.
Зараз подібні заходи проводяться онлайн. Напевно, для багатьох це плюс, оскільки перше знайомство зі спеціалізацією можна здійснити практично без зусиль, не виходячи з дому. Звісно, у такому форматі ви не зможете повною мірою відчути всю «хімію» спілкування та нетворкінгу, але зумієте отримати базову інформацію.
Додаткова перевага онлайну – це можливість відвідувати івенти в будь-якій точці світу, не виходячи з дому. Отже, з меншими зусиллями ви можете охопити напрями, які вас більше цікавлять.
Якщо розглядати цей блокер у контексті відсутності диплома по одній з IT-спеціальностей, то принаймні на етапі входження в професію, він не має ніякого значення. Навпаки, бажання та здатність змінити професію – це свідчення адаптивності, гнучкості розуму, прагнення до lifelong learning, а все це – must-have в IT-сфері.
З іншого боку, фундаментальні знання основних дисциплін, а саме їх дають у вишах, полегшать освоєння технологій (хоча, погодьтеся, не кожен студент факультету комп’ютерних наук може показати клас в матаналіз або логіці).
При цьому дайте собі відповідь на запитання, що подобається і что ви хотіли б робити. Це запитання я ставлю людям, які звертаються особисто до мене за порадою або консультацією.
Напевно, почасти тому, що в IT величезна кількість можливостей для коригування професійної траєкторії. Можна переключитися на іншу технологію, поміняти проєкт, освоїти суміжну спеціальність. Варіантів дуже багато.
І пам’ятайте, що IT – це не тільки інженери. У сучасній IT-компанії досить багато професій, які не пов’язані ані з розробкою, ані з тестуванням або адмініструванням мереж. Цифрових навичок вимагають і управління персоналом, і бізнес-аналіз, і рекрутинг. До того ж приблизно кожні пів року в галузі з’являються нові професії на стику спеціалізацій. Можливо, вам буде потрібно всього лише трохи підкоригувати наявні навички – і ви вже готові до роботи за новою спеціальністю.
В Україні понад 250 000 IT-фахівців. Напевно ви знайдете практиків серед своїх друзів, знайомих, родичів. Поспілкуйтеся з ними, розпитайте про їхні професії, поцікавтеся, що їм подобається та не подобається в спеціальності.

Пам’ятайте, що іноді люди схильні транслювати факти через призму власного невдалого досвіду.
Онлайн-тренінги, освітні платформи, курси для початківців та інші освітні продукти масово з’явилися у відкритому доступі. Але будьте готові до того, що якісна освіта може потребувати фінансових вкладень.
Морально готуйте себе до конкуренції і не впадайте у відчай, якщо досягти бажаного не вдається з першого разу.
Ця порада є особливо актуальною для тих, чиє джерело доходу є основним у сім’ї. Приділяти достатньо часу навчанню та ефективно освоювати нові знання нелегко, якщо доводиться постійно думати про фінансові проблеми.
Період пандемії, який істотно підкоригував бізнес-ландшафт, вивів IT-сферу на новий виток розвитку. Світ вимагає інноваційних цифрових продуктів. А це значить, що в IT-галузі буде місце і технологіям, і креативу, й управлінню процесами, й аналітиці.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy