Image default
Культура Політика Суспільне

Пандемія прогресу: які 5 трендів в AgroTech допомагатимуть сільгоспвиробникам

Згідно із прогнозом Мінекономіки цьогоріч очікується рекордний врожай сільськогосподарських культур в Україні – на рівні 75 млн тонн, що відповідаю показнику 2019 року. Разом з тим сприяння погодних умов та якість рослинного матеріалу – тільки частина успіху в цій сфері. Як і в інших галузях, так і в АПК одним із головних чинників лишаються технологічні можливості та інновації, адже це можливість для виробника слідкувати за всіма культурами одночасно. Які інновації чекають на агросектор перед посівною 2021 року розповів Mind керівник відділу впровадження стратегії продажів та цифрових технологій компанії BASF в Україні, Молдові і країнах Кавказу Юрій Журавель,
Пандемію COVID-19 охрестили «цифровим прискорювачем» десятиліття. Всі зміни, які ми спостерігали в 2020 році, від онлайн-конференцій, е-декларування доходів до масової автоматизації процесів, відбулися б… але за 5-6 років. Локдаун, який ввели практично всі країни світу, сприяв впровадженню цифрових змін, зокрема і в агросекторі.
2021 року дрони продовжують свою експансію в аграрний сектор. Збільшиться, по-перше, їхня кількість на полях. По-друге, розшириться функціонал. Сьогодні їх використовують для аналізу стану рослин, картографування, безпеки ферм та внесення препаратів. Економісти компанії Meticulous Research, яка досліджує ринки у більш ніж 20 галузях, прогнозують: в наступні 4 роки ринок с/г дронів зросте на 30+ %. Його обсяг складе $5,19 млрд. Це станеться завдяки масовому застосуванню безпілотників для обприскування рослин.
Ще у 2016 Австралія, США й Нова Зеландія дозволили дронам обробляти саджанці. Китай навіть субсидував фермерам дрони-обприскувачі. Швейцарія у 2019 дозволила дронам захищати рослини від шкідників, а Франція, як і Україна, завершує процес адаптації законодавства. Для України агродрони – давно не новинка. Приміром, AeroDrone вже більш як 5 років розробляють безпілотники саме для агросфери. А “ІТ КІТ” торік презентували октокоптер, який без оператора здатний самостійно обробляти посіви. Такі технології вже зараз дозволяють скоротити витрати аграріїв на оброблення полів до 20-30%.
Спеціалісти програми SESAR прогнозували: до 2035 року третина дронів буде виконувати операції із захисту рослин. Зважаючи на цифрове прискорення ми впевнені: кількість дронів над українськими полями зросте не через 10 років, а вже цьогоріч.
Кількість речей з підключенням до мережі стрімко зростає. Настільки швидко, що ще 2010-го кількість гаджетів, об’єднаних всесвітньою павутиною, перевищила кількість підключених до неї людей. Це зачепило всі сфери: від промисловості до сільського господарства. Сьогодні аграрії не уявляють свою роботу без ІоТ (Internet of things). 2020 року ця тенденція набрала обертів і активізується 2021-го.
Адже ефективність інтернету речей говорить сама за себе: тільки завдяки датчикам вологості ґрунту, які допомагають автоматизувати контроль за підтриманням оптимальної вологості землі можна не тільки збільшити врожай на 30 %, а й зменшити використання води. Розробки дозволяють отримати інформацію про продуктивність поля, карти біомас, прогнози хвороби рослин, обсягів опадів та температури повітря. Ці функції доступні в таких інструментах як, наприклад, xarvio™ FIELD MANAGER чи інших інноваційних платформах. Тут можна підвантажити дані про конкретне поле, в режимі реального часу відстежувати зміни про стан вирощуваної культури та оперативно за потреби вносити препарати. А завдяки таким інструментам системи, як таймер обприскування – аграрій заощаджує третину препаратів захисту.
Завдяки цьому зросте й ринок спеціалізованих додатків для аграріїв. Через пандемію та зменшення соціальних контактів зросла потреба в оперативній передачі інформації та швидкому отриманні коментарів. Наприклад, дрони відзвітували про вилягання культури або активізацію бур’янів, ці дані оперативно отримав агроном, передав експерту й майже миттєво прийняв рішення.
Через закриті кордони сільські господарства Європи стикаються із дефіцитом робочої сили. Їм на допомогу приходять роботи. Вони вже десятиліттями успішно садять рослини та полють бур’ян, зменшуючи не лише потребу в робочій силі, а й обсяги використаних препаратів, добрив та води. Останніми роками також з’являлися роботи, які могли б збирати апельсини або горіхи й зовсім без допомоги людей. Та от з ніжними томатами, персиками чи полуницею роботи ради донедавна не давали.
У Британії у 2020 році на ринку з’явився Dogtooth, який завдяки комп’ютерному зору вміє знаходити стиглі полуниці, збирати їх та пакувати. Одна машина може збирати врожай, рівний половині того, що може людина.
Та цього року на ринок вийдуть ще роботи-обприскувачі. На відміну від дронів, вони рухаються по землі, розпізнають хвороби в рослин чи бур’яни та знешкоджують їх. Так, 2021-го планується презентація проєкту від Bosch і BASF зі створення “розумної” системи зрошення Smart Spraying. Тож цей рік запам’ятається ще й запуском проривних технічних новинок.
2020 рік був складним для українських аграріїв не стільки локдауном, скільки посухою. Озимі культури ще 2019-го засівали в суху землю, сподіваючись на дощі чи сніг узимку. Однак, уже навесні через погані сходи поля довелося пересівати. Особливо критичним водне питання було для південних регіонів. Відтак українські аграрії виявилися на передовій трендів зі зменшення використання води.
Для цього працюють у кількох напрямках. Перший – зменшення кількості води під час обробки препаратами. Сьогодні науковці розробляють інноваційні формуляції, які дозволяють використовувати вдвічі менше рідини, бо препарат гарно та швидко закріплюється на рослині.
Другий – зберігання, переробка та очищення води. Цей рік для України може стати досить “вологим”. Це вже зараз прогнозують спеціалісти нашої компанії, аналізуючи супутникові знімки, поточну ситуацію на полях та рівень снігового покриву. Тому фільтри, очисні засоби, системи, які регулюють якість води – все це виходить на передній план і стає надзвичайно затребуваним 2021-го. Адже від вологи потрібно буде не просто захищати рослини – воду потрібно буде ще й зберегти.
Тренд на стійкість давно прийшов в агросферу. Однак, теж активізувався на хвилі карантину 2020 року. Адже з одного боку “підганяє” час. Якщо викиди в атмосферу зовсім не скоротяться, а температура не припинить підвищуватися, то 2030-го ми перейдемо точку неповернення.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy